Obustronne zaufanie, czyli zabezpieczenie rezultatów rekrutacji

Umowa przedwstępna – dwustronne zabezpieczenie dla pracownika i… organizacji. Odnajdując wreszcie tego jedynego – najlepszego pracownika na wakujące stanowisko bywamy jako rekruterzy, HR-owcy czy menedżerowie w dużej kropce. Oto wybraniec ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia, którego skrócenie ze względu na jego rolę w firmie i trudność w znalezieniu potencjalnego następcy jest niemożliwe.

„Wybraniec” w krainie pokus

Nasz „Wybraniec” może mieć więc i prawie cztery miesiące na podjęcie decyzji, czy chce połknąć czerwoną czy niebieską pigułkę. A my nie możemy czekać aż tyle czasu w niepewności. Chcemy mieć jak najszybciej pewność, że „Wybraniec” nie zmieni zdania i po upływie ustawowego czasu będzie do naszej dyspozycji.
Z drugiej strony pracownik też chce mieć pewność, że po złożeniu wypowiedzenia aktualnemu pracodawcy w naszej firmie nic się nie zmieni, nie dojdzie do sytuacji, w której kwestia jego zatrudnienia nie będzie już aktualna, a nawet jeśli pojawią się problemy nie będą one wpływać na wcześniejsze ustalenia , firma nie zlikwiduje danego stanowiska ani też nie zaistnieje żadna inna przyczyna skutkująca jakże frustrującym dla rekruterów i rekrutowanych sformułowaniem: „rekrutacja została zawieszona”.

Rekrutacja może zostać zawieszona, ale płatności rat kredytów naszego wybranego kandydata raczej już nie. Często też dzieje się tak, że skonfrontowany z ryzkiem utraty ważnego dla firmy specjalisty aktualny pracodawca podbija stawkę i oferuje mu nowe warunki zatrudnienia lepsze od dotychczasowych. I nawet, jeśli nie są one lepsze od zaproponowanych przez naszą firmę, to trudno się dziwić że pewien konformizm i to, co znane wygrywa z nową zawodową przygodą , potencjalnie niebezpieczną. Kandydat zaczyna kalkulować: w starym zakładzie może zarobię mniej, za to mam tu już wypracowaną pozycję i umowę na czas nieokreślony, a co będzie jeśli w tej nowej pracy po okresie próbnym mnie zwolnią?

Umowa przedwstępna – prawna forma obustronnego zabezpieczenia

Rozwiązaniem zabezpieczającym interesu obu stron w takich sytuacjach jest – znana nam chociażby z praktyk rynku nieruchomości – umowa przedwstępna zwana też umową przyrzeczenia. Nie jest ona uwzględniona w przepisach kodeksu pracy, lecz podlega przepisom art. 389 i 390 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 KP. Umowa taka zapewnia o niezmienności zaproponowanych warunków pracy w dniu podpisania umowy o pracę. Umowa przedwstępna powinna więc zawierać elementy umowy o pracę takie jak: stanowisko, miejsce pracy, wynagrodzenie, wymiar etatu oraz termin nawiązania stosunku pracy.
Umowa taka może zawierać również zapisy o karach umownych na wypadek niewywiązania się stron z jej zapisów, co w sytuacji, gdy niewywiązującym się jest potencjalny pracownik może nam chociażby zabezpieczyć budżet na koszty wznowienia rekrutacji.
Czy jednak umowa przedwstępna taka daje nam 100-procentowe poczucie pewności i spokoju? Niestety nie, choć oczywiście kara umowna może być skutecznym straszakiem na niestabilnych kandydatów, to jednak i tak nie gwarantuje nam obsadzenia etatu przez tę waśnie osobę.

Probierz uczciwości kandydata

Ze swojej praktyki rekruterskiej pamiętam kandydata, który z uśmiechem podpisawszy umowę przedwstępną na ok. 2 tyg. przed podjęciem nowej pracy zaczął się z niej panicznie wycofywać, „uśmiercając” przy tym – oczywiście, tylko teoretycznie, na potrzeby swojego „alibi” – jednego ze swoich rodziców co tłumaczyło konieczność zaopiekowania się tym życzącym , a mocno wyjazdowy charakter pracy w naszej firmie z pewnością by mu to utrudniał. I choć fakt, że nikt na szczęście naprawdę nie umarł był łatwy do zweryfikowania, sami sobie w dziale HR postawiliśmy pytanie, czy rzeczywiście chcemy tego pracownika? Czy ktoś kto posługuje się kłamstwem tego kalibru prezentuje wartości spójne z nasza organizacją? Czy ten poziom ewidentnej (nie)dojrzałości niedoszłego pracownika zapewniłby sukces realizacji zadań na powierzonym mu stanowisku?
Dobrze wiemy, że koszty zatrudnienia niewłaściwej osoby mogą być dużo wyższe niż kolejnej rekrutacji.

 

A w najbliższym czasie…

Szkolenia…

Profesjonalna asystemtka/sekretarka

Efektywna komunikacja w biznesie PREMIUM

Akademia menedżera: zarządzanie zespołem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ trzydzieści dwa = czterdzieści