Inteligencja emocjonalna – zacznij od początku

Daniel Goleman badając losy absolwentów Harvardu zauważył, że nie zawsze wybitne wyniki w szkole i skrajnie wysoki poziom inteligencji racjonalnej (IQ) przekładają się na sukcesy w pracy i życiu osobistym. Czynnik, który decyduje o umiejętności radzenia sobie w życiu to inteligencja emocjonalna (EQ). Co w takim razie warto rozwijać, by inteligencja emocjonalna wzrosła? Wystarczy skupić się na 5 kompetencjach emocjonalnych i społecznych.

  1. Samoświadomość, czyli znajomość własnych emocji. Jeśli znam siebie, mam świadomość tego jakie emocje w jakich sytuacjach przeżywam, wiem jakie zachowanie u mnie wywołują to jestem bardziej odporny/a na stres, znam swoje mocne i słabe strony, a dzięki temu jestem bardziej asertywny/a.
  2. Samoregulacja, czyli kierowanie emocjami. Pozwala na bardziej adekwatne zachowania. To umiejętność kierowania własnym stanem emocjonalnym, niezbędna w obecnych czasach, gdzie na każdym kroku jesteśmy bombardowani bodźcami. Ta umiejętność pozwala dobrze funkcjonować w świecie, w którym jedyną niezmienną jest zmiana.
  3. Motywacja skłonności emocjonalne, które prowadzą do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, czyli dążenie do osiągnięć, zaangażowanie, inicjatywa, optymizm. Wysoka inteligencja emocjonalna pozwala motywować siebie i innych. Są chętne do rozwoju i stawania sobie nowych wyzwań, dzięki pozostałym kompetencjom przychodzi im to bez trudu.
  4. Empatia to uświadamianie sobie uczuć, potrzeb i niepokojów innych osób. Samoświadomość własnych stanów emocjonalnych i umiejętność kierowania nimi nie jest wystarczająca, by móc powiedzieć, że jestem osobą o wysokiej inteligencji emocjonalnej, tu potrzeba współodczuwania. Jeśli potrafisz prawidłowo rozpoznać emocje twojego rozmówcy, a dodatkowo zrozumieć co powoduje te emocje i jak one mogą nim pokierować, jeśli potrafisz „jednoczyć się w bólu i radości” to zdecydowanie cechujesz się tą kompetencją.
  5. Umiejętności społeczne to wzbudzanie u innych pożądanych reakcji, czyli wpływanie na innych, porozumienie, łagodzenie konfliktów, przewodzenie, tworzenie więzi, współpraca i współdziałanie, umiejętności zespołowe. Ten punkt jest bardzo szeroki a jednocześnie niezbędny. Bez umiejętności otwartego komunikowania własnych potrzeb, stanów emocjonalnych, bez umiejętności współpracy, dawania wsparcia, dzielenia się i wpływania na zachowania innych nie będziemy dobrze funkcjonować w relacjach interpersonalnych.

Inteligencja emocjonalna pozwala odnosić znaczne sukcesy życiowe, nawet jeśli nie posiadają tak wysokiego ilorazu IQ. Ci zaś, którzy posiadają wysoki iloraz IQ powinni równocześnie rozwijać się emocjonalnie, ponieważ właśnie to umożliwi im konstruktywne wykorzystywanie swoich zdolności.

Racjonalnie zarządzaj swoimi emocjami!
Trenuj swoją świadomość emocjonalną.
Jeśli jesteś osobą, która ma tendencję do wypierania bądź tłumienia uczuć i nie dopuszczasz do siebie większości emocji – pozbawiasz się ważnych doświadczeń i informacji. Dodatkowo jesteś negatywnie nastawiony do życia i zakładasz z góry wszystko co najgorsze.

Warto byś spróbował:
Stworzyć listę rzeczy, które sprawiają, że twoje życie ma sens. Uświadom sobie wszystkie pozytywne strony. Obserwuj siebie, skieruj uwagę na swoje wnętrze, swoje zachowanie i reakcje.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania: „Co teraz czuje? Czy jestem smutny, zaskoczony, czy zły?” I połączyć je z sytuacją, która je wywołała: „Czy jestem zły z powodu tego co zobaczyłem? Czy jestem zły bo czuję się mniej wart niż inni?”.  Tym samym staniesz się bardziej obiektywny w ocenie.
Zaakceptuj swoje uczucia. Spróbuj zaakceptować uczucia, które sobie uświadomiłeś, dzięki temu będziesz mógł zareagować bardziej adekwatnie. Mów o swoich emocjach. Nie chowaj swoich emocji przed innymi.

 

Polecana pozycja książkowa: D. Goleman „Inteligencja emocjonalna”, Wydawnictwo Media Rodzina

 

Polecane szkolenia: Akademia Menedżera: Zarządzanie zespołem

Polecane szkolenia: Trening osobistej skuteczności i zmiany nawyków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzydzieści pięć − = trzydzieści trzy