Rekruter vs Skoczek Odc. 2

Jak często zmieniać pracę? Specjaliści HR podkreślają wagę częstych zmian w karierze zawodowej pracowników. O ile dobrze świadczy o kandydacie podnoszenie kwalifikacji, duże doświadczenie, o tyle gorzej wygląda kwestia pozostawania w zatrudnieniu jedynie na kilka miesięcy w jednej firmie. Lepiej poszukać odpowiedzi na pytanie, czy jeszcze istnieje szansa, by przedstawić siebie w pozytywnym świetle. Co mają do zaoferowania skoczkowie? Oto 5 (po)ważnych cech pożądanych na rynku pracy.

Korzyść 1 Szukasz pracy idealnej? Chcesz pracować z pasją i się spełniać? Niestety nie zawsze jest na to szansa, chyba że zostaniesz „sam sobie szefem”. Najważniejsze, by zmiany nie były dziełem przypadku. Skoczkowie potrafią zaadaptować się w nowym miejscu i szybko się uczą. Nie bez znaczenia pozostaje znajomość branży, konkurencji. Co więcej są pomysłowi, analizują i przyglądają się zmianom, które zachodzą na rynku pracy i… u konkurencji. Ba! U konkurencji „trawa jest zawsze bardziej zielona”.

Korzyść 2 Ludzie, którzy pracują w różnych firmach mają bardziej rozbudowaną sieć kontaktów, w przeciwieństwie do osób, które od kilku lat zajmują jedno stanowisko.

Korzyść 3 Osoby te są bardziej zaangażowane. Mając przed sobą perspektywę pozostania w firmie przez rok, owi pracownicy koncentrują się na wynikach, samodoskonaleniu. Po odejściu liczą na dobre referencję. Niekiedy ambitny i efektywny pracownik zdziała w firmie więcej przez kilka miesięcy niż osoba, która zajmuje stanowisko przez 3 lata.

Korzyść 4 Nierzadko Ci ludzie mają swoją wizję ścieżki zawodowej, długoterminową perspektywę rozwoju, którą ambitnie realizują.

Korzyść 5 Osoby, które często zmieniają pracę są zadowoleni ze swojej kariery zawodowej, nie grozi im wypalenie zawodowe, są chłonni wiedzy, bardziej się wykazują. Potrafią błyskawicznie odnaleźć się w sytuacjach kryzysowych, które pojawiają się w zespole, bowiem mają doświadczenie w pracy z różnymi współpracownikami.

Pytanie „Czy warto często zmieniać pracę?” zadają pracownicy, niezależnie od tego na jakim etapie jest ich kariera. Nie istnieje złota zasada, jak często (nie)wypada przechodzić do kolejnej firmy. Zmiany pracodawcy niosą za sobą, zarówno ryzyko, jak i korzyść. Rekruterzy nie powinni oceniać aplikacji sugerując się wyłącznie okresami zatrudnienia i etykietować skoczków jako tych nielojalnych i niezdecydowanych.

Ale decydując się na zmianę pracy warto spojrzeć na siebie okiem rekrutera i wziąć pod uwagę wszystkie aspekty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 4 = jedenaście