Rekruter vs. Skoczek Odc. 1

Na rynku pracy panuje przekonanie, że częste migracje pracowników nie budzą uznania rekruterów. A nawet! Owi pracownicy są niewiarygodni, nielojalni, bez celu zawodowego. Nie wiedzą jak racjonalnie zaplanować własną karierę. Czy tak jest faktycznie? Przyjrzyjmy się kilku faktom, o tym kiedy poczekać na zmianę pracy, co spędza sen z powiek niejednemu pracownikowi, który (nie)boi się zmian oraz, jak HR-owcy zapatrują się na częste rotacje pracowników.

MIT Zmiany pracy są konieczne, żeby się rozwijać.

FAKT Nie sposób nie zgodzić się z tym argumentem. Ale pracownik, który po trzech miesiącach od zatrudnienia jest przekonany, że w tym miejscu nie nauczy się niczego nowego, nie awansuje i na pewno nie będzie zadowolony, powinien uzbroić się w cierpliwość, by rozważnie osądzić swoje obowiązki i miejsce pracy. Pracownik, który wytrzymuje w jednym miejscu tylko pół roku, powinien zacząć rozważniej podejmować decyzję. Zmiana pracy powinna być przemyślana i umotywowana. Ale czy ma sens robienie czegoś, co nie jest dla Ciebie? Nie. Tak więc zastanów się dokładnie już na etapie wysyłania podania lub podejmij konkretne decyzje w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Rekruter rozmawiając z owym kandydatem rozumie argumenty, że „poszukuje lepszego stanowiska, nie było szkoleń, wynikły nieporozumienia z przełożonym”, ale obawia się również, że i tym razem tenże kandydat nie zwiąże się z pracodawcą na dłużej. Działy HR muszą być zorientowane na cele biznesowe organizacji, co istotne dobór wykwalifikowanej kadry to jeden z istotniejszych czynników. Co więcej, wysokie są koszty jakie ponosi firma na inwestycję w nowego pracownika. To na HR-owcach spoczywa odpowiedzialność za wyselekcjonowanie osób, które będą pracować na sukces firmy. Specjaliści HR robią co mogą, by nie popełnić błędu i nie stracić w oczach swoich przełożonych.

MIT Często zmieniam pracę, żeby zbudować dobre CV.

FAKT Nie jest najważniejsze posiadanie wielu pozycji w CV.  Długa aplikacja, znane firmy i… krótkie okresy zatrudnienia nie zawsze robią dobre wrażenie. Pracę zmienia się dla zdobycia nowego doświadczenia, awansowania lub w sytuacji, gdy nie spełniasz się na danym stanowisku lub, co gorsza obowiązki zaczynają Cię przytłaczać, nie dogadujesz się ze współpracownikami.

MIT Dynamicznie zmieniający się rynek daje więcej możliwości, a nowe oferty pracy są atrakcyjne i przekonują do decyzji o zmianie pracy.

PRAWDA Pracodawcom, jak i działom HR zależy na pozyskaniu stałych pracowników. Prowadzenie ciągłych rekrutacji jest pracochłonne i kosztowne. Częste zmiany pracy, kilku pracodawców w ciągu dwóch lat to sygnał, że pracownik nie potrafi się zdecydować, podejmuje pochopne decyzje.

MIT Zatrudnienie w pierwszej pracy powinna trwać od 3 do 5 lat.

FAKT Pracodawcy pożądają kandydatów, którzy odbyli szkolenia, kursy i posiadają wymagane kwalifikacje. Dodatkowo doświadczenie w różnych sektorach firmy lub zespołach. Jest to możliwe do osiągnięcia, gdy jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Na początku kariery, gdy młodzi ludzie aspirują do wymarzonego stanowiska, które nierzadko jest w odległej perspektywie, zdobywają wymagane doświadczenie, przechodzą przez różne etapy kariery, czasami krótsze, czasami dłuższe.  Niejednokrotnie taki pracownik to dla pracodawcy prawdziwy skarb.

MIT Często zmieniam pracę, ale tych najkrótszych okresów zatrudnienia nie będę wpisywać do CV.

FAKT Jeżeli tak robisz, to popełniasz poważny błąd. Tworzą się wtedy luki czasowe. Istnieję wysokie prawdopodobieństwo, że rekruter zapyta się o powody przerw lub dlaczego były długie przerwy między kolejnymi pracami. Niekoniecznie dobrze brzmi odpowiedź, że wynikało to z potrzeby odpoczynku lub znacznie przedłużył się czas na poszukiwanie nowej pracy. Gdy tylko zapali się czerwona lampka, czujny Hr-owiec skrupulatnie sprawdza referencje i weryfikuje historię zatrudnia potencjalnego kandydata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + dwa =