Jak osiągać założone cele?

Od wyznaczania celu do wykonania. Jak osiągać założone cele?

Podejmując decyzję o udziale w szkoleniu stawiasz przed sobą konkretne cele. Zamierzasz zniwelować luki kompetencyjne lub przezwyciężyć własne słabości. Najczęściej popełniany wśród uczestników błąd to formułowanie życzenia. Natomiast kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie. Pewność siebie, energia i motywacja, czy to wystarczy? Jak się przygotować, by rzeczywiście osiągnąć cel szkoleniowy? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Podejmij wyzwanie

Określając cel bądźmy gotowi do działania, zamiast mówić „Chciałbym lepiej prowadzić szkolenia…”, wyznacz sobie kierunek, dokąd zmierzasz: „Idę na szkolenie, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób mam aktywizować uczestników moich szkoleń”. Dla realizacji postanowień niezbędna jest wytrwałość. Ale co zrobić z pokusami, które spotykamy na swojej drodze?

Jako przykładem posłużę się historią Piotra, menagera dużej firmy. Piotr zobowiązany jest do częstych wystąpień. Niestety doświadczył już kilku nieudanych prezentacji, co w konsekwencji spowodowało w nim niechęć i wzbudziło lęk. Ale zajmowane przez niego stanowisko nierozerwalnie wiąże się z prezentacją wyniku projektów. Silna motywacja zewnętrzna okazała się strzałem w dziesiątkę, po odbytym szkoleniu z prezentacji, Piotr postanowił, że w ciągu miesiąca poprowadzi dwie prezentacje. Jego cel poszkoleniowy był konkretny, stanowiący wartość, mierzalny, osiągalny i określony w czasie. Niestety w zderzeniu z rzeczywistością pojawiła się pokusa. Co więcej, emocje wzięły górę. Piotr, by uniknąć stresu przekazał swoją prezentacje koledze z działu. Brak wytrwałości w dążeniu do celu, sprawił że Piotr podjął zadanie, ale go nie ukończył!

Analizując tę sytuację, zastanówmy się co powinniśmy zrobić, by naprawdę zrealizować swoje postanowienia?

Małymi krokami do sukcesu

Mając określony cel „W ciągu miesiąca przygotuję się do dwóch wystąpień”. Podziel drogę dojścia do celu na małe fragmenty (etapy). Działania jednoetapowe dają Ci 100 % , a działania wieloetapowe aż 140 % nagrody. Strategie działań wieloetapowych trafnie podsumowuje podróżnik Marek Kamiński,

„W drodze na biegun ważniejsze jest zadowolenie z danego dnia niż to, że biegun być może osiągniemy za dwa miesiące. Finalny punkt jest bardzo odległy, więc opieranie się na nim nie jest racjonalne.”

Jak to zrobić, by małe postanowienia przekuć w sukces?

Kiedy masz już obrany cel, napisz plan dojścia do niego i zaznacz kolejne cele do osiągnięcia po drodze. Za każdym razem, kiedy je osiągniesz, popatrz, na to, co zostało już dokonane, a nie wyłącznie na to, ile Cię jeszcze dzieli od twojego celu. Nagradzaj się, za to czego dokonałeś na kolejnym etapie. Dzięki temu Twoja motywacja i determinacja rośnie w trakcie drogi!

Siła spełnienia

Po odbytym szkoleniu, wyznaczaj swoje kamienie milowe, a gdy już je osiągniesz nie zapominaj o nagrodzie. Przygotowując prezentację, przećwicz ją wcześniej. Dla wielu świadomość poczucia własnej skuteczności będzie dostateczną nagrodą już na początkowym etapie. To jest początek drogi w doskonaleniu umiejętności prezentacyjnych i trenerskich. Bez wątpienia, potrzebna jest siła i wytrwałość, abyśmy nie zwątpili w postawione przed sobą cele.

Postawiliśmy sobie pytanie: jak się przygotować, by osiągnąć cel szkoleniowy?

  • Określ swój cel.
  • Podziel drogę do niego na etapy I nagradzaj się za ich realizację.
  • Powiedz o swoim celu innym i poproś ich o pomoc.
  • I najważniejsze: trenuj samokontrolę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden + 8 =