Gotowość do zmiany czy wymuszona mobilność?

Opis fotki

Dlaczego chcemy zmienić pracę?

Mówimy o wzroście liczby prowadzonych rekrutacji w organizacjach, wysokiej jakości pracy czy więcej niż dobrej pensji. A nawet! Przed pracodawcami kolejne wyzwania, bowiem będą konkurować o najlepsze talenty w branży. Tym samym umocni się rynek pracownika. Jednakże nowa (lepsza) perspektywa rozwoju na rynku pracy sprzyja rotacji pracowników. Jakie są nasze oczekiwania wobec nowego pracodawcy?

 

Dobry moment na zmianę pracy

Co mówią liczby…

Pracownik oceniając swoją obecną sytuację zawodową bierze pod lupę różne czynniki. Zmieniamy zatrudnienie co najmniej z kilku powodów. Aby zdobyć tę wymarzoną pracę i żyć na miarę własnych oczekiwań nie jest wcale łatwo. Bez wątpienia ważnym kryterium jest wysokość otrzymywanego wynagrodzenia (45% Polaków chce więcej zarabiać). A więc, atrakcyjna finansowo oferta potrafi przekonać prawie każdego.  Aż 35% aktywnych zawodowo Polaków myśli o poszukiwaniu nowej pracy lub przynajmniej rozważa taką decyzję. W pracy zawodowej stawiamy na rozwój, o czym mówi 80% osób czynnych zawodowo, szczególnie młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-29 lat. Pracownicy nie chcą tkwić w jednym miejscu, bowiem rutyna źle działa nawet na najbardziej kreatywne umysły. Inne obowiązki, nowe wyzwania, praca z pasją – brzmi jak kusząca oferta, którą nie sposób odrzucić.

Dlaczego chce Pan/Pani odejść z obecnej pracy?

Kolejnymi czynnikami, które sprawiają, że chcemy zmienić miejsce zatrudnienia jest obecny w pracy stres, brak porozumienia z innymi pracownikami, mała elastyczność działania w strukturach organizacji lub zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania. Jeżeli na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o powód zmiany pracy, poprawnie będzie odpowiedzieć, że „chcemy się rozwijać” „zrobić krok naprzód w naszej karierze zawodowej”. Przynajmniej 8% aktywnych zawodowo pracowników przegląda raz w tygodniu oferty pracy. A jak najlepiej zbudować swoją markę w sieci? Odpowiednie będą do tego narzędzia, takie jak platformy społecznościowe, które skupiają w jednym miejscu profesjonalistów, gdzie możemy znaleźć pracę lub po prostu dać się znaleźć. Współczesny rynek pracy rządzi się innymi prawami. Globalne platformy społecznościowe są skuteczne i zasadniczo przyspieszają proces poszukiwania kandydatów.

To nie jest tak, że wszyscy chcą posiadać wyjątkowo długie CV lub mieć przypiętą etykietę „skoczka”, który wytrzymuje najwyżej kilka miesięcy w jednym miejscu. Po prostu, gdy zaczynamy męczyć się w pracy jesteśmy mniej zaangażowani w wykonywane obowiązki, doskwiera nam brak przestrzeni  i… chcemy iść dalej.

 Źródło: prezentowane dane statystyczne pochodzą z raportu przygotowanego przez Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięćdziesiąt − = 80