Zarządzanie stresem, motywowanie, wielopokoleniowy zespół: wyzwania 2016 roku

Początek nowego roku skłania nas do spojrzenia w przyszłość. Przyjrzyjmy się jakie cztery istotne czynniki w 2016 roku zmienią działy HR. Wyzwania w obszarze HR!

Po pierwsze: umiejętność zarządzania stresem

Europejczycy otwarcie przyznają, że doświadczają stresu w pracy. Największy odsetek zestresowanych pracowników jest w Polsce (54% respondentów). Wzrasta intensywność pracy, przepracowanie, nadgodziny oraz częste zmiany organizacji i towarzysząca temu niepewność.

Po drugie: motywacja i zaangażowanie

A co Polaków motywuje do pracy? Wynagrodzenie jest głównym czynnikiem, który wpływa na efektywność pracy. Jednakże pod względem zaangażowania w obowiązki zawodowe uplasowaliśmy się na wysokim miejscu. O ile nas motywują zarobki, o tyle w pozostałych krajach europejskich ważne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym (29%), elastyczne dopasowanie godzin pracy (26%) oraz rozwój kariery (24%).

Mimo tego, że prawie 1/5 Polaków motywuje do pracy tylko wynagrodzenie, nie mamy problemów z zaangażowaniem – aż 61% polskich pracowników jest oceniana pod tym kątem bardzo dobrze. Europejska średnia to 56%.

Po trzecie: pozyskanie pracowników i zatrzymanie 

W ciągu najbliższych trzech lat duży odsetek pracowników w całej Europie planuję zmienić pracę. W odniesieniu do Polski odsetek ten jest wysoki i wynosi 40%.  Przeciwieństwem są Niemcy, gdzie 40% badanych respondentów zadeklarowało chęć pozostania w jednym miejscu pracy do emerytury. Jest to wyzwanie zarówno dla pracodawców, jak i działów HR, które odpowiadają za strategię zatrzymania pracownika. Dodatkowo problemem jest brak wykwalifikowanej kadry. Istotne jest zdobyć pracownika, ale trudniej jest zatrzymać go w firmie.  Wewnętrzne zarządzanie talentami w firmie jest sporym wyzwaniem

Deficyt fachowców spowalnia inwestycje. Na polskim rynku pracy obawy o odpływ pracowników na inne rynki jest uzasadniony. Natomiast Szwajcarzy i Brytyjczycy obawiają się, że w niedalekiej przyszłości będą zmuszone konkurować o miejsca pracy z osobami innych narodowości.

Po czwarte: Wielopokoleniowość

Obecnie na rynku pracy funkcjonują przedstawiciele kilku pokoleń. Jak zarządzać wielopokoleniowym zespołem? Jak uniknąć konfliktów, zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby każdej generacji i dostosować działania? Pytań nasuwa się wiele, ale trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Działy HR nie będą miały łatwo w nowym roku, tym samym wymaga się od ich pracowników przyjęcia roli strategicznego partnera biznesu, który będzie odpowiedzialnie zarządzał zasobami ludzkimi. Dzięki temu wzrośnie ich pozycja w strukturach firm. Wkrótce w wielu działach organizacji  funkcjonować będzie pięć pokoleń. Nie można dopuścić do nieumiejętnego zarządzania kadrą. W podziale na kraje, odsetek ten jest najwyższy we Włoszech (77%) oraz w Hiszpanii i Polsce (73%).

Badania przeprowadzone przez ADP „Okiem europejskich pracowników 2015/2016”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 66 = siedemdziesiąt cztery