Cienka linia między kłamstwem a prawdą

Niezgodne z prawdą informacje i kłamstwa w CV. Jak często zamieszczamy nieprawdziwe informacje w aplikacji? Jakich sposobów użyć, by zwalczyć nieuczciwe praktyki?

Kto i dlaczego kłamie?

Rekruterzy głośno przyznają, że wielokrotnie mieli do czynienia z nieuczciwymi kandydatami, którzy uatrakcyjnili swoje dokumenty aplikacyjne. Jedynie nieliczni mówią, że w swojej karierze zawodowej nie doświadczyli takiej sytuacji. A może po prostu nie byli świadomi, że mieli do czynienia z oszustami? Przekłamań w CV nie tylko dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wkraczają na ścieżkę zawodową, ale także doświadczeni menedżerowie, idealizując przebieg swojej kariery. Kłamstwa te okazują się tragiczne w skutkach, zarówno finansowych, jak i organizacyjnych dla całej firmy, gdy stanowisko kierownicze obejmie osoba, która nawet w połowie nie posiada odpowiednich umiejętności.

Jakie kwalifikacje najczęściej są przekłamane? Mowa o poziomie znajomości języków obcych, programów informatycznych czy posiadaniu prawa jazdy (wykazało 85% respondentów). Skala problemu dotyczy także okresów zatrudnienia i wykonywanych obowiązków u poprzednich pracodawców (58,7%)  oraz stanowiska pracy (28,9%) i wykształcenia (23,1%).

Czy oszustwa można uniknąć? Rekruterzy analizując zachowania kandydatów, widzą już po pierwszym spotkaniu z kim mają do czynienia. Rzadko zdarza się, by dostrzeżono problem dopiero po zatrudnieniu kandydata. Szczególnie narażeni na przekłamane życiorysy są działy sprzedaży, finansowe,marketingowe i PR, natomiast rzadziej administracyjne.

Brak kompetencji a jakość pracy

Zajęcie stanowiska przez nieodpowiednią osobę może zaszkodzić całej firmie. W dziale sprzedażowym jest bezpośredni kontakt z klientem, praca z bazami danych, co istotne firma naraża się na duże straty finansowe, a nawet utratę klientów. A w przypadku stanowisk kierowniczych? Niekompetentny menedżer działu może wprowadzić złą atmosferę w zespole i obniżyć zaangażowanie swoich podwładnych. W tym przypadku nie można się mylić. Biorąc pod lupę nieuczciwych finansistów zagrożenie bardziej wzrasta. Taka osoba tworzy zagrożenie dla całego przedsiębiorstwa poprzez podejmowanie pochopnych decyzji, z powodu powierzchownej znajomości branży lub nie dotrzymywania terminów i nieokazywania zainteresowania klientom.

Sprawdzaj potencjalnego kandydata! 

Czy w procesie rekrutacji, kandydaci są weryfikowani? Owszem, pracodawcy skrupulatnie sprawdzają CV, weryfikują referencje lub kontaktują się z poprzednim pracodawcą. Ale czy to wystarczy? Niekoniecznie. Nierzadko, ale występuje potrzeba skorzystania z pomocy zewnętrznej firmy, która sprawdzi potencjalnego kandydata (obecnie korzysta z tego jedynie 8,26% firm). Jednakże przeprowadzenie background screening, czyli weryfikacji historii zatrudnienia czy wykształcenia wpływa na dalszą jakość pracy, zarówno kandydata, jak i całego zespołu. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i wizerunku firmy, który może zostać nadszarpnięty przez niekompetentną kadrę. Wiele zależy od podejścia pracodawców, ponieważ to oni decydują na jakimi poziomie zostanie zweryfikowany potencjalny pracownik. Oczywiście, background screening musi zostać przeprowadzony w taki sposób, aby kandydat nie poczuł, że zarzuca mu się na początku nieuczciwość.

Nie jest możliwe, by sprawdzić wszystkich aplikantów, ale osoby z działu HR rekrutując powinny użyć różnorodnych narzędzi, by sprawdzić czy mają do czynienia z rzetelną osobą.

Raport “Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy” – IBBC Group

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czterdzieści dziewięć − = 39